logo primeo

11.11.2020

5 gigantów Doliny Krzemowej.

Udaj się z nami w wirtualną podróż i dowiedz się, co najbardziej zaskoczyło nas w siedzibie Google, Apple, Facebook, Intel i Netflix!

Ponieważ w obecnych czasach podróżowanie zostało mocno ograniczone, postanowiliśmy zabrać Was w wirtualną podróż po siedzibach słynnych firm z Doliny Krzemowej. Z artykułu dowiecie się też, co najbardziej nas zdziwiło, zaskoczyło i zachwyciło w odwiedzanych miejscach. Jesteście gotowi? Ruszajmy!

5 gigantów Doliny Krzemowej.

Legendarna Dolina Krzemowa

Dolina Krzemowa (z ang. Silicon Valley) – ta nazwa sprawia, że wielbicielom technologicznych nowinek przyspiesza bicie serca! To właśnie tu, czyli w amerykańskim stanie Kalifornia, w Dolinie Santa Clara od połowy XX w. mieści się kolebka międzynarodowego przemysłu high-tech.

Ponad 700 przedsiębiorstw – tyle obecnie funkcjonuje ich w Dolinie Krzemowej. Jej obszar to ponad 121 km2, czyli więcej niż powierzchnia Paryża! My wybraliśmy siedziby 5 gigantów branży high-tech, do których zaraz Was zabierzemy.

Google – co wspólnego ma zielony robot ze słodyczami?

siedziba Google

Ok. 63 km od San Francisco mieści się siedziba najsłynniejszego chyba przedsiębiorstwa informatycznego na świecie – Google. Googleplex to 20 budynków, w których na co dzień pracuje ok. 8 000 pracowników. Ponieważ kompleks zajmuje naprawdę dużą powierzchnię, pracownikom udostępniane są rowery (w brandowych kolorach Google!), aby sprawniej pokonywali odległość między poszczególnymi budynkami.

Dla zwiedzających siedzibę firmy większość budynków jest niedostępna. Można jednak poruszać się między budynkami i tutaj czeka na nas wiele niespodzianek :) Po drodze spotkać możemy np. słynne znaczniki - pinezki z Google Maps, czy figurki robota Android w otoczeniu smakołyków, które symbolizują kolejne wersje systemu.

Kompleks zaprojektowany został tak, by pracujący tu ludzie czuli się komfortowo. Zróżnicowane jedzenie (dania różnych kuchni świata) oferowane w stołówkach jest dla pracowników darmowe, tak jak różne punkty usługowe, np. fryzjer. Przerwę w pracy można spędzić, np. w strefach relaksu, pokojach gier, czy nawet w specjalnych fotelach do drzemek!

Wystrój wewnątrz budynków nawiązuje do kolorystyki, znaków i historii Google – spotykamy tutaj np. okolicznościowe grafiki, które zdobią logo podczas ważnych świąt czy wydarzeń.

Panuje tu niezwykła, oryginalna kultura pracy. Stąd niebanalne dekoracje, zdobiące to miejsce, takie jak np. ogromny szkielet tyranozaura przed jednym z budynków! Nic dziwnego, że Google otrzymuje rocznie ok. 2 miliony podań o pracę! ;)

 

Czy wiesz, że…?

Naprzeciwko siedziby Google, po drugiej stronie ulicy, rozciąga się… pole. Rośnie tu trawa i mniejsze zboża. Żadne centrum wielkiego miasta, tylko spokój i natura - kto by pomyślał? :)

Apple – kraina tysięcy zielonych drzew

W niecałe 15 minut, kierując się na południe od siedziby Google dotrzemy do Cupertino – serca firmy Apple. Do głównego biurowca, czyli słynnego budynku w kształcie ogromnego dysku czy pierścienia pracownicy przenieśli się w 2018 roku. Ta imponująca budowla korzysta z wielu nowoczesnych rozwiązań. Cały Apple Park sprawia futurystyczne wrażenie – dzięki opływowym kształtom i wszechobecnym szklanym powierzchniom. Niestety, Apple Park nie jest dostępny dla zwiedzających. Na turystów czeka jednak Apple Park Visitor Center.

Budynek ten utrzymany jest w tym samym stylu co Apple Park, możemy więc poczuć się nieco tak, jak pracownicy Apple :)

Wewnątrz czeka na nas wiele niespodzianek! Jedną z nich jest ogromna makieta Apple Park i okolicy – makieta jest interaktywna i przy pomocy tabletów można obejrzeć ją w technologii rozszerzonej rzeczywistości. Efekt jest niesamowity!

Całe centrum pełne jest brandingowych odniesień – prezentacji flagowych produktów Apple, czy ciekawych animacji pokazujących ich funkcje.

Pracownicy firmy Apple w czasie pracy korzystać mogą z przygotowanych dla nich stref relaksu, kawiarni, stołówek, czy z tysiąca rowerów, którymi mogą pokonywać wielokilometrowe ścieżki wytyczone dookoła siedziby Apple Park. Na zwiedzających Apple Park Visitor Center również czeka kawiarnia, a na dachu budynku przestronny taras, z którego można podziwiać fragment kosmicznego spodka.

 

Czy wiesz, że…?

Dolina Krzemowa to dość ciepłe i słoneczne miejsce – temperatury rzadko spadają tu poniżej 10° C. To właśnie ze względu na taki klimat siedzibę Apple otacza prawie 10 tysięcy specjalnie posadzonych drzew… odpornych na suszę!

Intel – dziesięciolecia innowacji w jednym miejscu.

intel

To siedziba jednej z najstarszych firm w Dolinie Krzemowej – Intel powstał w 1968 roku. Wewnątrz firmowego biurowca, oprócz wszelakich udogodnień dla swoich pracowników, mieści się również nie lada gratka dla turystów – muzeum Intela! Możemy tu obejrzeć eksponaty i prześledzić ponad 50-cio letnią historię firmy i jej produktów. Całość idealnie opisuje hasło, jakim posługuje się Intel, zapraszając do muzeum - „Podróż przez dekady innowacji”.

Czy wiesz, że..?

Intel jest tu jednym z największych pracodawców w regionie – zatrudnia ok. 6 500 pracowników

Netflix – spotkanie w Cassablance?

netflix

Król platform streamingowych również ma tutaj swoją główną siedzibę. Wewnątrz budynku odnaleźć można bardzo wiele filmowych odniesień, np. sale konferencyjne mają nazwy słynnych filmowych miejsc czy bohaterów. Może się zatem zdarzyć, że na spotkanie zostaniesz zaproszony do sali Edwarda Nożycorękiego :)

Czy wiesz, że..?

Na pracowników, zgodnie z panującymi tu standardami czeka oczywiście darmowe wyżywienie, ale również mniej oczywiste benefity. Jednym z nich jest np. możliwość przyprowadzenia do pracy… swojego psa! Będzie on bardzo mile widziany w siedzibie Netflix :)

Facebook – nie wyrzucaj, wykorzystaj!

like

Dotarliśmy i tutaj! Nie powitały nas wysokie, szklane budynki, kojarzone z nowoczesnymi biurowcami. Miejsce to przypomina raczej miasteczko studenckie, dlatego nazwano je kampusem (Menlo Park Campus) i składa się z ponad 30 niskich, niewielkich budynków położonych na ogromnym terenie.

Przy wjeździe na jego teren wita nas ikona – symbol facebookowego kciuka na dużej tablicy. Zdjęcie w tym miejscu to punkt obowiązkowy zwiedzania!

Co ciekawe, po drugiej stronie tej tablicy znaleźć możemy… logo firmy Sun Microsystems, która miała tu swoją siedzibę wcześniej. To podkreśla wartości i filozofię firmy, która stawia na wykorzystywanie i poprawianie dotychczasowych osiągnięć. Mówi się, że to wiadomość od samego Marka Zuckerberga, który chce motywować i przypominać o potrzebie ciągłego rozwoju, by nie stać się „tylną częścią znaku” ;)

Oczywiście nic, co powiemy o tym miejscu nie będzie dla Was zaskoczeniem – pracownicy korzystają z cudownej przestrzeni. Na dachu jednego z budynków znajduje się ogromny zielony teren. Wyżywienie, napoje, strefy relaksu czy rowery do przemieszczania się po terenie kampusu to codzienne przywileje pracowników.

Czy wiesz, że..?

Pracownicy Facebooka są przyzwyczajeni do tego, że każdego dnia po kampusie przechadza się mnóstwo turystów! Korzystają z tych samych zewnętrznych miejsc do odpoczynku, czy kawiarni. Jedyne, co ich od siebie odróżnia to… kolor smyczy, na której wiszą ich identyfikatory :)

***

To tylko wybrane i jedne z ciekawszych według nas faktów, które udało nam się przywieźć z Doliny Krzemowej. Mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja na świecie będzie na tyle korzystna, że podróżowanie znowu stanie się możliwe. Zachęcamy Was do odwiedzenia opisanych tu miejsc!

A może już tam byliście i coś innego Was zaskoczyło lub zaciekawiło? Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami na naszym profilu Facebook!

Udostępnij

Najlepsze historie

 • 5 gigantów Doliny Krzemowej. Zobacz więcej

  5 gigantów Doliny Krzemowej.

  11.11.2020

  Udaj się z nami w wirtualną podróż i dowiedz się, co najbardziej zaskoczyło nas w siedzibie Google, Apple, Facebook, Intel i Netflix!

  Ponieważ w obecnych czasach podróżowanie zostało mocno ograniczone, postanowiliśmy zabrać Was w wirtualną podróż po siedzibach słynnych firm z Doliny Krzemowej. Z artykułu dowiecie się też, co najbardziej nas zdziwiło, zaskoczyło i zachwyciło w odwiedzanych miejscach. Jesteście gotowi? Ruszajmy!

 • Jak wstawić standardową mapę Google na stronę www? Zobacz więcej

  Jak wstawić standardową mapę Google na stronę www?

  13.07.2020

  Mapy Google to jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych usług nie tylko w skali tej marki, ale generalnie pośród wszystkich dostępnych w przeglądarkach internetowych lub smartfonach.

 • Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie sklepu internetowego? Zobacz więcej

  Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie sklepu internetowego?

  16.04.2020

  Czy na pewno jesteś gotowy na założenie własnego sklepu internetowego? W końcu potrzeba do tego naprawdę sporo wiedzy i to nie tylko tej związanej ze sprzedawanymi produktami. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad na temat tego, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie sklepu internetowego. Zatem przestań się obawiać, tylko rozpocznij swoją przygodę z e-commerce.

Dla wygody użytkownika oraz w celach statystycznych, strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, akceptujesz zasady polityki prywatności & cookies.