logo primeo

03.02.2020

Czym jest spam? Jak się przed nim bronić?

Masz problem z nieodpowiednimi treściami, które wręcz zalewają Twoją skrzynkę e-mailową? W takim razie wiedz, że stoją za tym spamerzy. Przy pomocy tej metody chcą nielegalnie zareklamować jakiś produkt bądź wysłać Ci wirus. Dlatego zachowaj ostrożność i dowiedz się, czym jest spam, a także jak z nim walczyć.

Czym jest spam? Jak się przed nim bronić?

Co to jest spam?

Zwróć uwagę na to, że spam to obecnie jeden z największych problemów, z jakim muszą zmierzyć się właściciele skrzynek e-mailowych. Dlatego tak ważne jest to, żebyś wiedział, które wiadomości możesz zaliczyć właśnie do tej grupy. Zauważ również, że spam ma charakter masowej wiadomości, ponieważ jest wysyłany do wielu odbiorców. Poza tym zazwyczaj nie odnosi się jedynie do e-maili, ale także do social mediów, forów internetowych, smsów itp.


Bardzo ważne jest także to, że spamem są wszystkie te wiadomości, które otrzymujesz, choć nie wyraziłeś zgody na dostawanie takiego rodzaju korespondencji.

Jakie są rodzaje spamu?

rodzaje spamu

Spamerzy znajdują coraz to bardziej kreatywne i zaskakujące sposoby na rozprzestrzenianie nielegalnych treści. Dlatego na przestrzeni lat wyodrębniono różne rodzaje spamu. Pamiętaj też, że takie wiadomości zazwyczaj są wysyłane przez sieć botów, więc trudno jest znaleźć rzeczywistego nadawcę. W konsekwencji często wiadomości są naprawdę niebezpieczne, bo spamerzy czują się całkowicie bezkarni. Właśnie z tego powodu musisz wiedzieć, jakie e-maile mogą być dla Ciebie zagrożeniem, a dzięki temu zmniejszysz ryzyko oszustw, wyłudzeń bądź kradzieży danych.


Poznaj zatem najważniejsze rodzaje spamu.

 

Spam reklamowy


Bez wątpienia wiadomości reklamowe są najczęstszym przykładem spamu. Przede wszystkim dlatego, że jest to o wiele tańsze rozwiązanie dla firm w porównaniu do np. drukowanych ulotek. Zazwyczaj taka forma promocji jest niegroźna, choć bardzo uciążliwa dla odbiorcy. Poza tym nie możesz jej lekceważyć, więc nadal pozostań czujny.


Spam ze szkodliwym oprogramowaniem


Otwarcie bądź ściągnięcie załączników z wiadomości, do której dołączono szkodliwe oprogramowanie może mieć naprawdę wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Zazwyczaj wysłane pliki zawierają wirusy, robaki bądź trojany. Poza tym ich pobranie wiąże się ryzykiem kradzieży danych osobowych, które znajdowały się w pamięci komputera.
Zwróć też uwagę na to, że ten typ spamu zazwyczaj jest wysyłany razem z treściami dla dorosłych, dlatego, jeżeli dostaniesz taki e-mail, to niezwłocznie go usuń.

 

Hoaxes, czyli fałszywe ostrzeżenia

spam


Wiadomości, w których treści znajdują się nieprawdziwe informacje, np. na temat zbliżającego się terminu spłaty odsetek bądź łańcuszki mające wywołać strach u odbiorcy, to bardzo niebezpieczny rodzaj spamu. Przede wszystkim jest to związane z tym, że e-mail wywołuje strach, przez co Twoja reakcja może nie być logiczna. Jednak pamiętaj o tym, by nie traktować poważnie takiej treści, ale też nie rozprzestrzeniać jej, nawet wtedy, gdy spam naprawdę Cię przestraszył.


Scam-mails


W przypadku scam-mails dochodzi do próby wyłudzenia pieniędzy. W tym celu spamerzy wykorzystują różnego rodzaju wymyślone historie, np. dotyczące zbiórki pieniędzy na cel charytatywny, a także informacji o możliwości zarobienia sporych kwot z zaznaczeniem, że najpierw musisz wpłacić określoną sumę. Oczywiście informacje na temat zbiórki na rzecz potrzebujących wymagają weryfikacji, bo może się okazać, iż nie jest to spam, ale w drugim przypadku bądź pewien, że na pewno nie odzyskasz już swoich pieniędzy.


Spam polityczny


Zauważ, iż spam polityczny to jeden z najnowszych trendów wśród spamerów. Choć takie wiadomości zazwyczaj nie wyrządzają Ci żadnej szkody, to jednak ignorowanie tego typu informacji może stanowić realne zagrożenie. Przede wszystkim dlatego, że spam jest wysyłany przez politycznych radykałów, a nawet potencjalnych terrorystów. W treści zawarte są informacje na temat planowanych ataków, nawoływania do nienawiści oraz groźby. Dlatego zawsze powiadamiaj właściwe służby o otrzymaniu takiej wiadomości.

Phishing – czym jest?

spam

 

Według danych phishing będzie jednym z największych zagrożeń w 2020 roku. Szczególnie dotyczy to firm, ponieważ to właśnie one mają największy problem ze spamem, a także, z tym że niewielu pracowników wie, czym jest phishing. Właśnie dlatego musisz sobie zdawać sprawę z tego, iż phishing to po prostu oszustwo, do którego wykorzystuje się nowoczesne technologie. Największym niebezpieczeństwem jest to, że spamer podszywa się pod organizację, instytucję lub nawet osobę prywatną. W ten sposób chce wyłudzić wrażliwe dane, nakłonić do wysłania pieniędzy bądź wykonania jakiejś czynności.


Zwróć uwagę na to, że phishing jest realnym problemem, z którym nie radzą sobie nawet naprawdę poważne instytucje jak Polska Grupa Zbrojeniowa, ponieważ w konsekwencji tego oszustwa już straciła 4 mln złotych.

Jakie są rodzaje phishingu?

 • Whaling – polega na podszywaniu się pod osobę zajmującą wysokie stanowisko w danym przedsiębiorstwie. W takim przypadku wiadomości są wysyłane do jego współpracowników, kontrahentów lub inwestorów.
 • Clone phishing – jak sama nazwa wskazuje, kopiowana jest autentyczna treść wiadomości i załączniki, a następnie treść jest zastępowana przez złośliwe oprogramowania itp.
 • Brand phishing – ten rodzaj jest wykorzystywany najczęściej i polega na podszywaniu się pod konkretną firmę, organizację, agencję bądź kogoś z kim na pewno kontaktuje się przedsiębiorstwo, które ma zostać oszukane.

Jak chronić się przed spamem?

spam

Jeżeli masz problem ze spamem, który skutecznie zapycha Ci skrzynkę e-mailową, to skorzystaj z kilku sprawdzonych sposobów. Dzięki nim nie zlikwidujesz całkowicie liczby niechcianych wiadomości, ale możesz skutecznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci. Tym bardziej, że wiesz już, jakie konsekwencje często wiążą się z otwarciem bądź pobraniem spamu. Dlatego podejmij odpowiednie działania i nigdy nie zapominaj o tym, jak ważna jest stała czujność, bo tylko wtedy będziesz w stanie dostrzec drobne różnice, które będą świadczyły o próbie oszustwa.


Stosuj niestandardowe nazwy użytkowników


Wykorzystaj login, który będzie stanowił dla spamerów trudność, np. przezwisko, imię i nazwisko itp. Większość wiadomości jest wysyłana przez boty, a one zazwyczaj wybierają standardowe loginy typu kontakt, biuro czy info.


Dodawaj e-mail w formie graficznej


Czasem trudno jest uniknąć publikowania swojego e-maila w sieci. Dlatego w takiej sytuacji pamiętaj, by nie robić tego za pomocą tekstu, ponieważ bardzo łatwo odczytają go boty. Lepszym rozwiązaniem będzie zapisanie adresu e-mail w formie grafiki bądź zabezpieczenie go przy pomocy kodu JavaScript. Takie zabezpieczenie adresu e-mail za pomocą JavaScript stosujemy w PRIMEO w najnowszej wersji naszego systemu cms DigiPit.cms.


Omijaj nieznane strony


Najlepszym rozwiązaniem w walce ze spamem jest po prostu unikanie witryn, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie. Jednak, jeżeli już znajdziesz się na takiej stronie, to nigdy nie podawaj tam swojego e-maila bądź danych osobowych.


Wykorzystaj jednorazowe e-maile


Jeżeli strona, na którą wchodzisz, wydaj Ci się niepewna, ale jednak chcesz się tam zarejestrować, to po prostu skorzystaj z jednorazowego e-maila. Dzięki temu otrzymasz dostęp do witryny, a przy okazji nie narazisz się na stałą i niekontrolowaną dawkę spamu.


Nie pobieraj niepewnych załączników

spam - niepewne załączniki


Najważniejszą zasadą bezpiecznego korzystania z Internetu jest właśnie niepobieranie podejrzanych załączników. Dotyczy to wszelkiego rodzaju e-maili, które nawołują do zapłaty, mają w treści łańcuszki bądź stanowią reklamę jakichś leków. Jeżeli nie masz 100% pewności co do autentyczności takiej wiadomości, to po prostu ją zignoruj, a najlepiej usuń.


Wykorzystaj tzw. odspamiacz


Czasem na stronach internetowych możesz dostrzec zmianę w pisowni e-maila. Zazwyczaj wtedy wykorzystywany jest tzw. odspamiacz, czyli celowa modyfikacja, dzięki której boty nie zakwalifikują tego jako adres e-mail. Zazwyczaj zamiast znaku @ pojawia się słowna nazwa, czyli małpa, np. anna.nowakMAŁPApoczta.pl, innym przykładem jest anna.nowak(at)poczta.pl. Musisz jednak wiedzieć, że spamerzy uważnie śledzą wszelkie nowinki w walce ze spamem i dlatego wiele botów rozpoznaje także pisane w ten sposób adresy e-mail.

Co zrobić, by poradzić sobie ze spamem?

spam

Szukasz dodatkowej ochrony przed spamem? W takim razie pomocne mogą być specjalne narzędzia, dzięki którym zyskasz jeszcze większą pewność, że nie znajdziesz na swojej skrzynce e-mailowej niechcianych wiadomości. Poza tym takie rozwiązania są dobre dla firm, gdyż zmniejszają ilość błędów ze strony pracowników.

Wśród najpopularniejszych narzędzi do walki ze spamem znajdziesz m.in.:

 • Filtr antyspamowy – takie zabezpieczenie mają serwery, gdzie zakładasz skrzynkę e-mail. Zazwyczaj możesz ustalić moc działania filtru, dzięki temu masz kontrolę nad tym, jakie treści zostaną uznane za spam. Poza tym potencjalnie niebezpieczne wiadomości trafiają do specjalnego folderu lub są automatycznie usuwane.
 • Program antyspamowy – to rozwiązanie wymaga instalacji specjalnego programu, który przejmuje kontrolę nad Twoją korespondencją. Możesz dokładnie ustalić, jakie wiadomości mają być usuwane itp. Zwróć też uwagę na to, że niektóre programy pocztowe zostały wyposażone w tego rodzaju system.
 • Czarna lista – możesz tam umieszczać podejrzane adresy e-mail bądź nadawców, którzy zasypują Cię e-mailami reklamowymi.
 • Filtr słowny – bez wątpienia jest to jedna z najstarszych metod, dzięki której będziesz walczyć ze spamem. Przy pomocy tego filtru wyszczególnisz słowa, zwroty lub całe zdania, jakie pojawiają się w e-mailu. Jeżeli filtr je znajdzie, to dostaniesz o tym powiadomienie bądź wiadomość od razu zostanie usunięta.

Zadbaj o swoje dane

stop spam

Być może już wiele razy słyszałeś o tym, jak ważna jest ochrona danych osobowych w sieci. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko związane z oszustwami, nadużyciem bądź spamem. Dlatego szczególną uwagę zwróć na posiadanie silnego hasła, które trudno będzie złamać. Poza tym nigdy nie udostępniaj go osobom postronnym, najlepiej też nie zapisuj ich w pamięci komputera lub smartfona, ponieważ dla hakerów to nie będzie stanowiło żadnej przeszkody. Dodatkowo zadbaj o różnorodne hasła i często je zmieniaj, a dzięki temu wydatnie zwiększysz swoje bezpieczeństwo w sieci.


W Internecie znajdziesz wiele dobrych programów służących do agregowania haseł i bezpiecznego ich przechowywania. Dostęp do takiego programu możesz zabezpieczyć jednym solidnym hasłem. Wtedy wystarczy, abyś pamiętał to właśnie hasło – klucz, a wszystkie pozostałe hasła odnajdziesz w swoim sejfie. Za pomocą takiego menedżera haseł możesz bezpiecznie przechować takie dane jak nazwa użytkownika, hasło logowania czy link do strony logowania. Dodatkowo taki program sprawdzi jakość Twojego hasła oraz podpowie silne hasło losowe.

Naprawdę warto stawiać na profilaktykę!

Udostępnij

Najlepsze historie

 • 5 gigantów Doliny Krzemowej. Zobacz więcej

  5 gigantów Doliny Krzemowej.

  11.11.2020

  Udaj się z nami w wirtualną podróż i dowiedz się, co najbardziej zaskoczyło nas w siedzibie Google, Apple, Facebook, Intel i Netflix!

  Ponieważ w obecnych czasach podróżowanie zostało mocno ograniczone, postanowiliśmy zabrać Was w wirtualną podróż po siedzibach słynnych firm z Doliny Krzemowej. Z artykułu dowiecie się też, co najbardziej nas zdziwiło, zaskoczyło i zachwyciło w odwiedzanych miejscach. Jesteście gotowi? Ruszajmy!

 • Jak wstawić standardową mapę Google na stronę www? Zobacz więcej

  Jak wstawić standardową mapę Google na stronę www?

  13.07.2020

  Mapy Google to jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych usług nie tylko w skali tej marki, ale generalnie pośród wszystkich dostępnych w przeglądarkach internetowych lub smartfonach.

 • Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie sklepu internetowego? Zobacz więcej

  Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie sklepu internetowego?

  16.04.2020

  Czy na pewno jesteś gotowy na założenie własnego sklepu internetowego? W końcu potrzeba do tego naprawdę sporo wiedzy i to nie tylko tej związanej ze sprzedawanymi produktami. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad na temat tego, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie sklepu internetowego. Zatem przestań się obawiać, tylko rozpocznij swoją przygodę z e-commerce.

Dla wygody użytkownika oraz w celach statystycznych, strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, akceptujesz zasady polityki prywatności & cookies.