logo primeo

08.03.2019

Web design 2019 - 7 gorących trendów w projektowaniu stron www

W 2019 roku niezmiennie stawiamy na komunikację. Przekazanie informacji i zaciekawienie nią jest i będzie priorytetem w web designie.

A oto kilka przykładowych rozwiązań dla czystej i atrakcyjnej prezentacji informacji.

Web design 2019 - 7 gorących trendów w projektowaniu stron www

Autor: Karolina Grudzień, graphic designer 

less is more 

Less

Jest to trend polegający na wykorzystaniu minimalizmu w projektowaniu stron www. Zminimalizowanie ilości treści i zbędnych elementów graficznych na stronie połączone z odpowiednim wyróżnieniem tekstu, to znak rozpoznawczy tego stylu. Zobaczcie przykład tego rozwiązania w praktyce.

mindful design vs brutalist

Brutalist

Mindful design to prezentacja informacji z użyciem grafiki, która powinna uspokajać użytkownika, być elementem w tle, który nie zwraca uwagi, a daje poczucie równowagi i stabilności.
Jest to wyraźna odpowiedź na nasze szybkie życie i ciągłe bombardowanie krzykliwymi spotami i billboardami.
W opozycji do tego rozwiązania pojawia się brutalist web design, który to styl charakteryzują mocne duże fonty, łamanie gridu i zdjęcia często rzucone jako dodatek w najmniej czytelny sposób. Brutalism to także kontrastujące, mocne, jaskrawe kolory, które porównać możemy do krzyczących billboardów.

3D

3D

Dążymy do połączenia świata realnego z cyfrowym.
Dodanie odpowiedniego elementu trójwymiarowego może podnieść wiarygodność lub wpłynąć na postrzeganie jakości produktu lub marki, a dodatkowo wzbogacić szatę graficzną strony www.

Grid i łamanie gridu

Grid

Stosowanie siatki przy projektowaniu sprawia, że wzrasta użytkowość projektu i staje się on łatwy do zaadoptowania na urządzeniach mobilnych. Oprócz tego fizyczne pokazanie gridu na stronie może być atrakcyjnym elementem graficznym.
Rozwinięciem możliwości projektowych jest złamanie gridu. Stosując to rozwiązanie w odpowiednim momencie w projekcie, dodamy stronie świeżości i przyciągniemy uwagę.

Paginacja

KONIEC z paginacją! Nikt już nie chce celować w miniaturowe strzałeczki.
W 2019 roku zaczniemy w pełni korzystać z asynchronicznych zapytań ajaksowych, kończąc ostatecznie z paginacją w aktualnościach i galeriach. Biorąc przykład z mediów społecznościowych typu pinterest czy facebook, liczyć ma się tylko doczytywanie i skrolowanie.

Graficzna i dynamiczna prezentacja danych

Niekończące się bloki tekstu odchodzą w zapomnienie. Nadchodzi porozumiewanie się obrazami i za pomocą form maksimum informacji minimum tekstu. Video i animacja będą królować w Internecie.
Jednocześnie jednak odchodzimy od banerów, które już zakorzeniły się w naszych głowach jako bezużyteczny kontent pełen haseł marketingowych i „magii reklamy”.

swiss style

Swiss

Czerpiemy i rozwijamy niemiecki, holenderski i rosyjski styl z lat dwudziestych dwudziestego wieku. Rozwijamy swiss style jako jeden z równoważących wiele styli w projektowaniu stron, nurt w którym:

 • ważna są prosta i czytelna prezentacja informacji;
 • zwykle bezszeryfowa typografia (często wykorzystany tylko jeden krój a nawet jedna jego grubość). Przekaz pełni główną rolę, a wokół niego zbudowana jest reszta projektu;
 • dopełniające fotografie bez zbędnych ozdobników;
 • grid nadający rytm poziomy i pionowy;
 • proste, geometryczne kształty.

Podsumowując, w 2019 roku zetkniemy się z czystymi, przejrzystymi stronami, na których informacja jest dostępna od razu, a grafika jest elementem tła. Ważną role odegrają groteskowe fonty. Wzrośnie ilość stonowanych gradientów oraz tematycznych animacji.


Mamy nadzieję, że wśród tych trendów udało wam się znaleźć inspiracje do waszych stron www!

Udostępnij

Najlepsze historie

 • 5 gigantów Doliny Krzemowej. Zobacz więcej

  5 gigantów Doliny Krzemowej.

  11.11.2020

  Udaj się z nami w wirtualną podróż i dowiedz się, co najbardziej zaskoczyło nas w siedzibie Google, Apple, Facebook, Intel i Netflix!

  Ponieważ w obecnych czasach podróżowanie zostało mocno ograniczone, postanowiliśmy zabrać Was w wirtualną podróż po siedzibach słynnych firm z Doliny Krzemowej. Z artykułu dowiecie się też, co najbardziej nas zdziwiło, zaskoczyło i zachwyciło w odwiedzanych miejscach. Jesteście gotowi? Ruszajmy!

 • Jak wstawić standardową mapę Google na stronę www? Zobacz więcej

  Jak wstawić standardową mapę Google na stronę www?

  13.07.2020

  Mapy Google to jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych usług nie tylko w skali tej marki, ale generalnie pośród wszystkich dostępnych w przeglądarkach internetowych lub smartfonach.

 • Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie sklepu internetowego? Zobacz więcej

  Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie sklepu internetowego?

  16.04.2020

  Czy na pewno jesteś gotowy na założenie własnego sklepu internetowego? W końcu potrzeba do tego naprawdę sporo wiedzy i to nie tylko tej związanej ze sprzedawanymi produktami. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad na temat tego, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na otworzenie sklepu internetowego. Zatem przestań się obawiać, tylko rozpocznij swoją przygodę z e-commerce.

Dla wygody użytkownika oraz w celach statystycznych, strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, akceptujesz zasady polityki prywatności & cookies.